Ideológia ako splachovacie zariadenie

Autor: Matej Makovický | 19.11.2013 o 11:45 | (upravené 19.11.2013 o 11:57) Karma článku: 3,98 | Prečítané:  401x

Dnes to bude trochu viac o teórii. Odkedy sa banskobystrický kraj mierne skotlebizoval, začal som viac premýšľať nad spoločenským negatívnym myslením. Akoby bolo v poslednej dobe módne žiť "proti" niečomu, a teraz nemám na mysli len politický extrémizmus, ale napríklad aj vitariánstvo, hnutia proti očkovaniu či rovnaké iniciatívy proti farmaceutickým firmám. A mnohé iné diskurzy, ktoré akoby bojovali proti vcelku bežným veciam. A ako človek, ktorý je mäso, je očkovaný proti niekoľkým chorobám a keď je chorý, dá si nejakú tú tabletku, som toho názoru, že tieto hnutia páchajú viac zla, než dobra.

 zdroj: http://bit.ly/17I2Wby

V prvom rade si musíme uvedomiť jednu vec: súčasný svet je pre jedinca nemožné pochopiť úplne - so všetkými tými ekonomikami, filozofiami, kvantovými fyzikami, Rytmusom a Justinom Bieberom je to vec vcelku nemožná. Ale snažíme sa aspoň o to, aby nám to celé dávalo zmysel a aby sme boli schopný rozlíšiť to dobré, to zlé, to pravidvé a to nesprávne, napriek tomu, že ide o veci relatívne. A tu vstupuje ideológia - ide o ozmyselnenie toho, čo okolo seba vidíme.

Zároveň vieme, že svet má svoje problémy, a s nimi sme nespokojní. Preto hľadáme vysvetlenie a následne riešenie. Politika je krásny príklad - preto toľká podpora nových strán v ČR, ktoré sa oháňajú, ako skoncujú s korupciou a odoberú moc politikom, preto Kotleba, ktorý skoncuje s cigánskymi parazitmi, či ako ich to volá. Dôležité je práve to „anti-" zmýšľanie, túžba s niečím skoncovať, ktorá smeruje k nejakému inému, pohodovému stavu.

Tento článok píšem 19. novembra, v svetový deň toaliet, a nedá mi nespomenúť si na filozofa Slavoja Žižeka1, ktorý odhaľuje vzťah medzi formou záchoda a národnou ideológiou. Ak použijeme túto analógiu, tieto „anti-" smery sú radikálnou francúzskou gilotínou na exkrementy. Jednoducho, všetko, čo je pos***é, treba rýchlo nejak vyriešiť. A aby sme si radikálne riešenie odôvodnili, potrebujeme ideológiu, naratív, v ktorom to celé bude dávať zmysel.

Zablúdil som na web http://www.svetkolemnas.info/ - tam som si prečítal, že Václav Havel bol iba bábkou, ale napríklad aj členom slobodomurárov, alebo niečoho takého, prečítal som si, že farmaceutické firmy predávajú nefunkčné lieky. Vo všeobecnosti - prečítal som si absurdne znejúce spochybnenia reality, ktoré mi okamžite predostreli riešenia a vysvetlenia, ako z toho von. Nedali mi možnosť sa nad exkrementom zamyslieť a trošku sa v ňom pošťúrať dlhou paličkou. Inak povedané, síce netvrdím, že napr. farmaceutickým spoločnostiam nejde o zisk a že sa mu nesnažia trochu pomôcť, ale že by držali celý svet v šachu? Robustný záver nie je, pretože výkal zmizol vo vodnom víre logiky buď-alebo.

Dobre, takže máme znôšku vecí, ktoré znejú ako blbosti, ale čo ak...? Ibaže to nie je všetko - máme aj hrsť ľudí, ktorí si tieto informácie zúrivo obhajujú. Kotlebovi verní. Anti-očkovací bylinkári. Vitariáni. Traja pátrači a tajomstvo slobodomurárskej konšpirácie. Ich pravda je tá jediná a ostatní pravdu nemajú, sú príliš slepí. A čo je horšie - takéto skupiny, vďaka určitým argumentom, ktoré nie je dovolené spochybniť, celkom jednoducho rozširujú svoje rady, ktoré vo voľnom čase nič nespochybňujú. Len poslúchajú a ako vieme, to môže doapdnúť rôzne - od hádok na internete, cez rozbíjanie fasád McDonaldov až po „menšiu vojničku".

Svet nie je fajn, to vo svojej snahe o ozmyselnenie vidíme sami. Ale nie je ani úplne prehnitý... alebo, ešte lepšie, ľudský svet nie je exkrement, ktorý treba spláchnuť. Volajte ma Aristoteles, ale zlatá stredná cesta funguje - ak nám niečo v tej mise pláva, je možné to považovať sa fajn vec a nechať to tam plávať, je možné to automaticky spláchnuť a začať mobilizovať ostatných s tým, že veľká potreba je niečo, čo pre človeka nie je prirodzené, ale možno najlepšie riešenie je dať si na nos štipec a bližšie sa na to pozrieť.

1http://www.youtube.com/watch?v=FJ73hLQ64Ng - nemáte za čo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je tréner a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

DOMOV

Úrazov na svahoch je viac, v Jasnej chcú rozšíriť zjazdovku

Záchranári zaznamenali viac ako 1 400 úrazov na lyžiarskych svahoch.


Už ste čítali?