Ideológia ako splachovacie zariadenie

Autor: Matej Makovický | 19.11.2013 o 11:45 | (upravené 19.11.2013 o 11:57) Karma článku: 3,98 | Prečítané:  411x

Dnes to bude trochu viac o teórii. Odkedy sa banskobystrický kraj mierne skotlebizoval, začal som viac premýšľať nad spoločenským negatívnym myslením. Akoby bolo v poslednej dobe módne žiť "proti" niečomu, a teraz nemám na mysli len politický extrémizmus, ale napríklad aj vitariánstvo, hnutia proti očkovaniu či rovnaké iniciatívy proti farmaceutickým firmám. A mnohé iné diskurzy, ktoré akoby bojovali proti vcelku bežným veciam. A ako človek, ktorý je mäso, je očkovaný proti niekoľkým chorobám a keď je chorý, dá si nejakú tú tabletku, som toho názoru, že tieto hnutia páchajú viac zla, než dobra.

 zdroj: http://bit.ly/17I2Wby

V prvom rade si musíme uvedomiť jednu vec: súčasný svet je pre jedinca nemožné pochopiť úplne - so všetkými tými ekonomikami, filozofiami, kvantovými fyzikami, Rytmusom a Justinom Bieberom je to vec vcelku nemožná. Ale snažíme sa aspoň o to, aby nám to celé dávalo zmysel a aby sme boli schopný rozlíšiť to dobré, to zlé, to pravidvé a to nesprávne, napriek tomu, že ide o veci relatívne. A tu vstupuje ideológia - ide o ozmyselnenie toho, čo okolo seba vidíme.

Zároveň vieme, že svet má svoje problémy, a s nimi sme nespokojní. Preto hľadáme vysvetlenie a následne riešenie. Politika je krásny príklad - preto toľká podpora nových strán v ČR, ktoré sa oháňajú, ako skoncujú s korupciou a odoberú moc politikom, preto Kotleba, ktorý skoncuje s cigánskymi parazitmi, či ako ich to volá. Dôležité je práve to „anti-" zmýšľanie, túžba s niečím skoncovať, ktorá smeruje k nejakému inému, pohodovému stavu.

Tento článok píšem 19. novembra, v svetový deň toaliet, a nedá mi nespomenúť si na filozofa Slavoja Žižeka1, ktorý odhaľuje vzťah medzi formou záchoda a národnou ideológiou. Ak použijeme túto analógiu, tieto „anti-" smery sú radikálnou francúzskou gilotínou na exkrementy. Jednoducho, všetko, čo je pos***é, treba rýchlo nejak vyriešiť. A aby sme si radikálne riešenie odôvodnili, potrebujeme ideológiu, naratív, v ktorom to celé bude dávať zmysel.

Zablúdil som na web http://www.svetkolemnas.info/ - tam som si prečítal, že Václav Havel bol iba bábkou, ale napríklad aj členom slobodomurárov, alebo niečoho takého, prečítal som si, že farmaceutické firmy predávajú nefunkčné lieky. Vo všeobecnosti - prečítal som si absurdne znejúce spochybnenia reality, ktoré mi okamžite predostreli riešenia a vysvetlenia, ako z toho von. Nedali mi možnosť sa nad exkrementom zamyslieť a trošku sa v ňom pošťúrať dlhou paličkou. Inak povedané, síce netvrdím, že napr. farmaceutickým spoločnostiam nejde o zisk a že sa mu nesnažia trochu pomôcť, ale že by držali celý svet v šachu? Robustný záver nie je, pretože výkal zmizol vo vodnom víre logiky buď-alebo.

Dobre, takže máme znôšku vecí, ktoré znejú ako blbosti, ale čo ak...? Ibaže to nie je všetko - máme aj hrsť ľudí, ktorí si tieto informácie zúrivo obhajujú. Kotlebovi verní. Anti-očkovací bylinkári. Vitariáni. Traja pátrači a tajomstvo slobodomurárskej konšpirácie. Ich pravda je tá jediná a ostatní pravdu nemajú, sú príliš slepí. A čo je horšie - takéto skupiny, vďaka určitým argumentom, ktoré nie je dovolené spochybniť, celkom jednoducho rozširujú svoje rady, ktoré vo voľnom čase nič nespochybňujú. Len poslúchajú a ako vieme, to môže doapdnúť rôzne - od hádok na internete, cez rozbíjanie fasád McDonaldov až po „menšiu vojničku".

Svet nie je fajn, to vo svojej snahe o ozmyselnenie vidíme sami. Ale nie je ani úplne prehnitý... alebo, ešte lepšie, ľudský svet nie je exkrement, ktorý treba spláchnuť. Volajte ma Aristoteles, ale zlatá stredná cesta funguje - ak nám niečo v tej mise pláva, je možné to považovať sa fajn vec a nechať to tam plávať, je možné to automaticky spláchnuť a začať mobilizovať ostatných s tým, že veľká potreba je niečo, čo pre človeka nie je prirodzené, ale možno najlepšie riešenie je dať si na nos štipec a bližšie sa na to pozrieť.

1http://www.youtube.com/watch?v=FJ73hLQ64Ng - nemáte za čo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?